Novohradské hory a Třeboňsko 2013

Cyklistika do oblasti Třeboňska a Novohradských hor - základní informace
Termín zájezdu: 22. - 29. 6. 2013
Místo pobytu: penzión „Červené blato“ www.cerveneblato.cz
Počet přihlášených: 32
Trasy budou vedeny většinou po asfaltových a zpevněných cestách. Trasy jsou vhodné pro horská nebo trekinková kola. Pro účastníky je připraveno šest okruhů. Start a cíl bude vždy u penziónu. Délka tras od 40 do 60 km. Každý okruh je možno po dohodě prodloužit nebo zkrátit. Na pěti okruzích je převýšení po celé trase cca do 100 m. Na jednom okruhu, kde se zavítá do Novohradských hor, je jedno stoupání v délce 1500 m s převýšením 150 m.  Tento okruh ale je vyvážen krásnými výhledy, návštěvou poutního místa Dobré Vody a okořeněn sjezdem v délce 8 km do Benešova nad Černou.
Okruhy:
  1. Okolo Třeboně a k rybníku Rožmberk … délka trasy 60 km, převýšení 70 m po celé trase. Návštěva Třeboně, projížďka po hrázi našeho největšího rybníku Rožmberk, Schwarzenberská hrobka, rybník Svět.
  2. Do oblasti „českého Texasu“ … délka trasy 47 km, převýšení 59 m po celé trase. Návštěva: Suchdol nad Lužnicí, Chlum u Třeboně, rybník Hejtman, lužní les Lužnice, Majdalena.
  3. Do srdce Novohradských hor … délka trasy 58 km, převýšení 361 m po celé trase (150 m na jednom 1,5 km úseku z Dobré Vody do Hojné Vody). Návštěva: Nové Hrady, poutní místo Dobrá Voda, Hojná Voda, náhorní plošina Novohradských hor, Benešov nad Černou, tvrz Žumberk. (náhorní plošina se dá objet údolím přímo do Benešova nad Černou – ale nejde vyvážit návštěvou poutního místa Dobrá Voda, výhledy na šumavské vrcholky a za pěkného počasí i výhledy na Alpy).
  4. Do rodiště Jana Žižky z Trocnova … délka trasy 41 km, převýšení 85 m po celé trase. Návštěva Borovan, pomníku Jana Žižky v Trocnově, Trhové Sviny.
  5. Terčino údolí u Nových Hradů … délka trasy 26 km, převýšení 110 m na celé trase, z toho v Terčině údolí 70 m. Návštěva Nových Hradů, Terčina údolí, tvrz Cukštejn, Horní Stropnice, Žárský rybník. Terčino údolí je upravený lesopark. O víkendech, o svátcích a o prázdninách hojně navštěvovaný. Pro cyklisty se doporučuje jeho návštěva mimo uvedenou dobu nebo období.
  6. Do českých Velenic a Gmündu (Rakousko) … délka trasy 51 km, převýšení 185 m po celé trase. Návštěva Českých Velenic, Gmündu, Nové Vsi nad Lužnicí. V této souvislosti se doporučuje vzít si s sebou nějaké Eura na drobnou útratu.
Ubytování:
penzión „Červené blato“ (www.cerveneblato.cz), dvou tří, čtyř lůžkové pokoje a jeden pětilůžkový pokoj. Všechny pokoje jsou s vlastním sociálním zařízením a televizí. Pro kola účastníků je připravena uzamykatelná garáž.
Stravování:
Po dobu ubytování je zajištěna polopenze v penziónu (snídaně a večeře). Pobyt začíná večeří a končí snídaní.
Doprava:
Autobusem s přívěsem pro kola.
Doprovodný program:
Trasa autobusu do místa a z místa ubytování bude po trase: Fryčovice – Olomouc – Brno – Jihlava – Pelhřimov – Jindřichův Hradec – Třeboň – penzión Červené blato (368 km). Během trasy budou na požádání uskutečněny přestávky. Plánuje se návštěva vodní tvrze Červená Lhota a návštěva Jindřichova Hradce s delší zastávkou. Jestli to bude cestou tam nebo zpátky se dozvíte na poslední schůzce před odjezdem. Přímo v místě ubytování je přírodní rezervace „Červené blato“.
Rezervace ČERVENÉ BLATO je pouhých 200m od penzionu. Trasa naučné stezky je tvořena chodníčky, které umožňují průchod měkkým terénem. Uprostřed stezky je vybudována terasa s výhledem na rašelinové jezírko. ČERVENÉ BLATO má své kouzlo ve všech ročních obdobích. Při návštěvě v červnu potěší květy rojovníku bahenního, malého keříku s omamnou vůní.
Ostatní:
Trasy jsou sice označeny čísly 1 až 6, ale pořadí tras, se bude určovat v místě ubytování podle počasí a kondice účastníků po večeři. Na poslední schůzce účastníků zájezdu všichni obdrží podrobný popis tras v písemné podobě. Cyklistická mapa se doporučuje: Třeboňsko. Mapa Novohradské hory je zbytečnou investicí, neboť mapa Třeboňska stačí pro pět tras a částečně obsahuje lokalitu Novohradských hor. Na jednu trasu výsek z cyklomapy Novohradských hor bude k dispozici v popisu tras pro každého účastníka.